Fundacja Dbam o Zdrowie: Nasi podopieczni

Jesteś tutaj:   Strona GłównaDziałalnośćNasi podopieczni

Paweł Kwiatosiński

Gram na gitarze i "szaleję" jak to nastolatek. Miałem nowotwór, usunięto mi przysadkę mózgową co utrudnia  mi życie, ale się nie poddaję.

Małgorzata Urbanowicz

Skąd ma brać siły?

By walczyć z chorobą, samotnie utrzymać mieszkanie bez pracy, bez  renty z powodu zbyt krótkiego okresu składkowego.  Jak nie obciążać swoimi problemami dzieci (13 i 6 lat).

Dzieci są dla pani Małgosi najważniejsze, to dla nich musi przezwyciężyć  Stwardnienie Rozsiane, bo prócz Niej nie mają nikogo.

Kaya Szeląg

Mam na imię Kaya. Urodziłam się z wadą wrodzoną mózu i układu centralnego.

Mam brata bliżniaka. On jest na szczęscie zdrowy, ja nie.

Jaś Olbryś

Jaś urodził się w 2010 r. jako zdrowe dziecko i nikt by nigdy nie przypuszczał, że zachoruje na mucowiscydozę. Nieuleczalną genetyczną chorobę.  Jaś ma też częściową niewydolną trzustkę. W drugim roku życia wykryto u niego powiększoną wątrobę  i grudki żółci. Musi przyjmować dużo leków. Dieta małego musi być też uzupełniana  o różne witaminy.

Jakub Jaźwiński

Kuba cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów. Kilka razy w roku trafia do szpitala w Olsztynie, jest też pod stałą opieką poradni rodzinnej oraz poradni endokrynologicznej.

Klaudia Dysterheft

Klaudia najbardziej uwielbia piłkę nożną i koszykówkę ale  każdy rodzaj ruchu jest dla niej odpowiedni, byleby nie siedzieć w domu. O Jej temperamencie i radości życia najlepiej świadczą przesłane nam zdjęcia. Widać na nich, że Klaudia to żywe srebro i złoto w jednym.

Dla tak aktywnego dziecka cukrzyca typu I to przeszkoda w rożnego typu aktywnościach. Dla rodziny szok. Do tej pory Klaudia była zdrowym dzieckiem i nic nie wskazywało na to, że kiedykolwiek może ją dotknąć taka choroba.

Joanna Wileczek

Joanna ma 28 lat a już od 25 lat choruje na cukrzycę insulinozależną. Cukrzycy właściwie nie widać gołym okiem, jednak trzeba dostosować do niej wiele spraw. Między innymi codziennie musi podawać sobie insulinę.

Niestety, codzienne iniekcje powodują wiele skutków ubocznych. Poza tym, każdy dzień pani Asi musi być taki sam, jak w zegarku - zastrzyki i posiłki muszą być o stałych porach. Spóźnienie może słono (na ironię) kosztować, powodując wysoki lub bardzo niski poziom cukru we krwi. Bez względu na to, w którą stronę odchyli się poziom cukru, jak najszybciej musi wrócić do normy.

Ada Wnuk

Adulka cierpie na SMA I czyli rdzeniowy zanik mięśni. Cały czas jest wentylowana mechanicznie. Rodzice Ady stworzyli dziewczynce wspaniałe warunki. Ada nie musi przy swoim schorzeniu być w szpitalu bowiem ma sterylne szpitalne warunki w domu. Ma tam wszystko, cały niezbędny sprzęt a mama Ady, która jest z Nią cały czas . Jest dla dziewcznki matką, przyjaciółką, opiekunką i pielęgniarką.

Bartosz Pojedyński

Bartosz pierwszy raz trafił do szpitala gdy miał 8 -miesięcy. U dziecka zdiagnozowano aHUS czyli atypowy Zespół Hemolityczno-Mocznicowy. Po miesięcznym pobycie w szpitalu wydawało się, że choroba zostala pokonana, jednak po dwóch latach nastąpił nawrót choroby, który doprowadził w ciągu zaledwie roku do zupełnego uszkodzenia nerek. Obecnie Bartosz dializuje się 14 godzin dziennie. Wymagana jest niskopotasowa i normobiałkowa dieta.

Kamil Karolczyk

Kamil ma 24 lata. W 2008 r. uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, w wyniku którego został spraliżowany. Ma całkowity niedowład czterokończynowy. Wymaga całodobowej opieki. Kamilem opiekuje się mama, która musiała zrezygnować z pracy.

Adrian Krupiński

Adrian od listopada 2011 r. cierpi na cukrzycę typu I. Choroba przyszła niespodziewania  gdyż do tego czasu chłopiec był zdrowym, radosnym nastolatkiem lubiącym sport i zabawy z kolegami. Poziom cukru chłopca nie jest jeszcze ustabilizowany. Skoki poziomu cukru powodują częste bóle głowy i brzucha. Coraz trudniej chłopcu jest się skoncentrować na lekcjach. Jednocześnie aby mierzyć poziom cukru musi wychodzić z lekcji do gabinetu pielęgniarki. Chłopiec musi przestrzegać ściśle określonej diety. Leki oraz art. spożywcze dla diabetyków są bardzo drogie. Pomóżmy rodzinie chłopca aby mógł on prawidłowo stosować leczenie.

Madzia Dąbrowska

Madzia od urodzenia  ma  rozszczepienie podniebienia oraz  astygmatyzm. Jest pod stała opieką lekarzy. Obecnie jest w trakcie badań gdzyż najprawdopodobniej jest też dzieckiem autystycznym.

Mateusz Pabiańczyk

Mateusz jest dzieckiem  autystycznym. Całe dnie upływają na pobycie w ośrodkach terapeutycznych i u lekarzy. Mateusz wymaga stałej terapii m.in. psycho-edukacyjnej, logopedycznej i integracji sensorycznej.

Robert Kujawski

Pan Robert jest osobą niepełnosprawną. Porusza się na wózku inwalidzkim. Od 2004 r. boryka się z problemem zakażonych odleżyn i gronkowcem złocistym.
Przeszedł już trzy operacje  zamknięcia ran. Jednak stan zdrowia nie poprawia się i z powodu zakażeń odleżyny otwierają się. Towarzyszą temu wysokie gorączki, dreszcze i obfite wysięki  z ran. Pan Robert nie posiada dochodu, utrzymuje się jedyne z zasiłku z MOPS-u.  Rodzice pana Roberta nie żyją,  jest więc zdany sam na siebie. Przed operacją i walką z gronkowcem Robert grał w kosza na wózku i dużo trenował. Jest uzdolniony muzycznie, gra na gitarze (najchętniej blusa)

Magda Nowak

W 2010 r. zdiagnozowano u Madzi  Zespół Wolframa, którego skutkiem jest cukrzyca typu I, problemy ze wzrokiem i słuchem. Madzia jak każda nastolatka lubi się spotykać z przyjaciółmi, śmiać się i słuchać muzyki. Uwielbia słodycze. Pomaga też mamie w kuchni bo lubi gotować może jak sama pisze gotowanie to jej hobby.

| 1 | 2 | 3 | >>